Saturday, March 27, 2004 - Results
Babikov and Swanson top Canadians at Opening Spring Series Race

Ivan Babikov continued his strong performance placing 3rd at the opening race at the Colorado International Spring Series.  The CISS kicked off successfully with the Devil's Thumb Classic Opener, won by US Ski Team member Andrew Johnson and Olympic gold medalist German National Team skier Claudia Kuenzel.  Shayla Swanson also had a strong finish in 9th, 48sec back of Kuenzel.  The spring series includes 7 races and points premiums much like the Tour de France.  Eric Meyer and Wendy Wagner both strided to the lead in the Climbing competition with 10 points each.  Results Below.

Open Men 10 km
Rank Bib Name Division Affiliation Time Time Back
1 45 JOHNSON, Andrew   US Ski Team 23:29.3 0
2 55 CHAMBERLAIN, David   Bethel, ME 23:53.1 +23.8
3 50 BABIKOV, Ivan     24:04.5 +35.2
4 63 VIOLETT, Zachary   Auburn Ski Club 24:10.2 +40.9
5 48 NEWELL, Andrew   US Ski Team 24:14.3 +45.0
6 49 REISSHAUER, Rene   Post Erfurt 24:16.1 +46.8
7 71 COOK, Chris     24:17.5 +48.2
8 43 HALLINGSTAD, Anders   Kjelsaas IL 24:23.0 +53.7
9 61 FREEMAN, Justin   US Ski Team 24:36.3 +1:07.0
10 67 SWENSON, Carl   BOULDER NORDIC CLUB 24:43.5 +1:14.2
11 69 SONNTAG, Daniel   Salt Lake, Ut 24:56.1 +1:26.8
12 66 STEWART, David   Subaru Factory Team 24:58.4 +1:29.1
13 51 MEYER, Eric   SUBARU FACTORY TEAM 25:11.8 +1:42.5
14 21 NOVAK, Petr     25:11.9 +1:42.6
15 75 SOUTHAM, James   APU 25:16.8 +1:47.5
16 42 ZIMMERMANN, Leif   US Ski Team 25:23.0 +1:53.7
17 74 BARTNES, Martin     25:25.9 +1:56.6
18 70 HANSEN, Amund     25:27.7 +1:58.4
19 81 SCHJELLERUD, Tor EriK     25:29.9 +2:00.6
20 44 SIMONS, Zack   Midway, UT 25:34.0 +2:04.7
21 53 WARD, Casey   AVSC/Alpina Racing 25:35.9 +2:06.6
22 56 CHRISTIANSEN, Erling     25:54.7 +2:25.4
23 64 AUKLAND, Joergen   Oseberg SL 25:56.5 +2:27.2
24 40 EASTER, Justin   Jay, ME 26:03.2 +2:33.9
25 62 NISHIKAWA, Graham   Canmore, AB 26:06.7 +2:37.4
26 32 HILL, Tim   Truckee, CA 26:09.2 +2:39.9
27 46 SCHULTZ, Nathan   boulder, co 26:16.2 +2:46.9
28 73 HANLEY, Owen   Team Rossignol 26:36.6 +3:07.3
29 65 STERLING, Nick     26:37.5 +3:08.2
30 68 ABRAHAM, Peter   Boulder, CO 26:41.3 +3:12.0
31 36 SMULLIN, Josh     26:48.7 +3:19.4
32 84 ANIKIN, Nikolai   Rosneft 26:52.3 +3:23.0
33 30 HILL, Scott   Carnelian Bay, CA 27:21.2 +3:51.9
34 80 MOREL, Skeets   OWRT 28:01.2 +4:31.9
35 79 ARGUE, Mike   Yellowknife, NW 28:01.3 +4:32.0
36 59 HOCHTL, Kevin   Vail, CO 28:04.1 +4:34.8
37 22 CRENSHAW, Michael   Boulder, CO 29:21.5 +5:52.2
38 37 JACOBSON, Erik   Laramie, WY 30:00.7 +6:31.4
39 54 FAGERQUIST, Casey   Anchorage, AK 30:14.0 +6:44.7
  23 REED, James   Grand Lake, CO DNS  
  39 AUKLAND, Fredrik   Osberg SL DNS  
  41 KLESSEN, Dirk   WSV Oberhof DNS  
  60 ROGN, Geir-endre   UNM DNS  
  78 FILBRICH, Jens   WSV Oberhof DNS  
 
Junior Men 10 km
Rank Bib Name Division Affiliation Time Time Back
1 76 RAZYM, Ales   Sport Club Plzen 24:45.8 0
2 58 DUSEK, Petr   LK Mattoni Karlovy Vary 25:16.8 +31.0
3 33 HARRIS, Jack     25:17.3 +31.5
4 47 VALOUSEK, Zbynek   TJ Dukla Liberec 25:34.6 +48.8
5 77 RANDALL, Glenn   Collbran 26:02.0 +1:16.2
6 83 JAKUBICKA, Tomas   Ski Klub Jablonec n. N. 26:58.7 +2:12.9
7 27 GILL, Silas   BMA 27:17.7 +2:31.9
8 34 HAMLIN, Alex     27:47.3 +3:01.5
9 26 MOGK, Dylan     27:56.5 +3:10.7
10 52 MCCARTHY, Ed   OWRT 28:20.0 +3:34.2
11 106 RENNIE, John   OWRT 28:26.4 +3:40.6
12 35 VANDERPOOL, David     28:27.3 +3:41.5
13 38 HAVLICK, Ian   Boulder, CO 28:46.1 +4:00.3
14 82 PARK, Nathan   BSF 28:49.9 +4:04.1
15 96 BUTLER, Chris   OWRT 29:00.2 +4:14.4
16 72 AMBROS, Marshall   Hartland, Ve 29:01.0 +4:15.2
17 100 MAMEN, Chris   OWRT 29:14.0 +4:28.2
18 97 NIEDERHAUSER, Sven   OWRT 29:26.8 +4:41.0
19 28 STRUTHERS, Colin   Boulder, CO 29:31.5 +4:45.7
20 99 TYLER, Sam   Boulder, Co 30:25.2 +5:39.4
21 31 GLEASON, Mikey   Steamboat Springs, CO 30:34.9 +5:49.1
22 25 GREGG, Brian   Gunnison, CO 30:50.2 +6:04.4
23 101 PASCHALL, Dawson     30:52.9 +6:07.1
24 111 AHERN, Kyle     30:54.6 +6:08.8
25 102 MARTIN, Robb   OWRT 31:19.5 +6:33.7
26 104 HAVLICK, Miles   Boulder, Co 31:19.8 +6:34.0
27 98 MATTESON, Mike     32:02.2 +7:16.4
28 29 ROSS, Austin   Steamboat Springs, Co 32:05.4 +7:19.6
29 103 BRADFORD, Brad     33:06.9 +8:21.1
30 24 ROSE, Paul   Steamboat Springs, CO 33:15.9 +8:30.1
31 105 NASCHAK, Matthew   winter park, co 44:28.0 +19:42.2
 
Open Women 5 km
Rank Bib Name Division Affiliation Time Time Back
1 170 KUENZEL, Claudia   Oberwiesenthaler SV 13:53.0 0
2 176 DUSSAULT, Rebecca   Gunnison, Co 14:02.0 +9.0
3 167 AAS, Sigrid   fairbanks, ak 14:02.1 +9.1
4 165 STURSOVA, Martina   UNM 14:14.7 +21.7
5 166 SMITH, Aubrey   US Ski Team 14:27.0 +34.0
6 181 RANDALL, Kikkan   US Ski Team 14:28.8 +35.8
7 177 JENSEN, Lena   UNM 14:31.2 +38.2
8 180 REHEMAA, Jana     14:34.7 +41.7
9 168 SWANSON, Shayla   X-C.com/BSF 14:41.3 +48.3
10 173 SMIGUN, Katrin   SALT LAKE CITY, UT 14:43.0 +50.0
11 161 GREDIG, Sandra   Salt Lake City, Ut 14:55.0 +1:02.0
12 179 WAGNER, Wendy   US Ski Team 15:01.9 +1:08.9
13 184 PATZER, Hilary   US Devo Team 15:02.3 +1:09.3
14 182 MAEMPEL, Antje   WSV Oberhof 15:04.5 +1:11.5
15 175 SHEAHAN, Tara   Boulder, CO 15:04.8 +1:11.8
16 160 MILLIGAN, Kelly   USA 15:26.3 +1:33.3
17 186 WARD, Natalie   ASPEN VALLEY SKI/SNOWBOARD CLUB 15:31.3 +1:38.3
18 171 WILLIAMS, Madeleine   Edmonton Nordic 15:32.7 +1:39.7
19 183 HUEBERLI, Muriele     15:34.7 +1:41.7
20 174 TUOVINEN, Sari   UNR 15:49.6 +1:56.6
21 163 BENSON, Jacqui   Canmore, AB 15:51.8 +1:58.8
22 162 WHITTEN, Tara   Canmore, Al 15:55.6 +2:02.6
23 150 ROBINS, Emily   Bozeman, MT 15:59.0 +2:06.0
24 148 TREACY, Carolyn   Hanover, NH 16:02.6 +2:09.6
25 141 STEWART, Brandy   Incline Village, NV 16:30.2 +2:37.2
26 143 POLFUS, Jean   Hanover, NH 16:37.0 +2:44.0
27 154 RYGG, Brooke     16:59.2 +3:06.2
28 178 GRAY, Jessica   Gunnison, CO 17:15.6 +3:22.6
29 140 HENKEL, Heidi     17:24.9 +3:31.9
  172 PETERS, Sarah   Ottawa, ON DNS  
  185 EDER, Irene     DNS  
 
Junior Women 5 km
Rank Bib Name Division Affiliation Time Time Back
1 158 EDWARDS, Cassidy   Glen Arbor, MI 15:18.9 0
2 149 ARRITOLA, Morgan     15:19.6 +0.7
3 157 WOELK, Jamie   Crested Butte Nordic 15:23.4 +4.5
4 153 STEPHEN, Liz   East Burke, Ve 15:26.5 +7.6
5 151 BOWDEN, Mandy   MSU 15:59.7 +40.8
6 147 TURZIAN, Alexa     16:01.2 +42.3
7 156 MACCARTHY, Sarah   Steamboat Springs, Co 16:12.3 +53.4
8 145 STEITZ, Korie   Steamboat Springs, Co 16:26.7 +1:07.8
9 190 BRENNNAN, Kate   OWRT 16:31.5 +1:12.6
10 194 HANSEN, Maren     16:40.9 +1:22.0
11 159 MCQUEEN, Erin     16:54.9 +1:36.0
12 144 LAPOINT, Kara   Truckee, CA 16:55.0 +1:36.1
13 192 KULLAS, Natasha   OWRT 16:56.4 +1:37.5
14 155 QUIGGLE, Ashley   Crested Butte, Co 16:57.0 +1:38.1
15 195 GOLDSTEIN, Rachel   Bozeman, MT 16:57.4 +1:38.5
16 169 HAYMAN, Sarah   OWRT 17:05.8 +1:46.9
17 142 UNSER, Alexa   East Burke, VT 17:14.9 +1:56.0
18 146 RECORDS, Lindsay   Boulder, CO 18:04.7 +2:45.8
19 189 GEIGER-WHITLOCR, Anna   OWRT 18:06.3 +2:47.4
20 152 PARK, Mellie   BSF 18:22.5 +3:03.6
21 191 HAUSMAN, Hannah   Boulder, Co 18:38.3 +3:19.4
22 193 DUNKLE, Wendy   Midway, Ut 19:17.5 +3:58.6
  164 GILLILAND, Meredith   steamboat springs, co DNS  

This page is maintained by the
Copyright 2002, skifaster.net