Wednesday, October 2, 2002 - Results
Lappe Nordic Sawdust Run Results

Lappe Nordic Sawdust Run - Sept 28, 2002

Weather: +2C, light rain

Boys 10 & Under 900m
1       Petri Bailey             5:24
2       Eric Wainio              6:14


Girls 10 & Under 900m
1       Kara Jaspers             5:06
2       Erika Bishop             5:31
3       Lindsay Inkila           5:43
4       Kelsey Muloin            6:28
5       Hanna Wainio             7:49
6       Rachel Stoot             8:29

Boys 13 & Under 1.7Km
1       Scott Sullivan           8:38
2       Todd Inkila              9:50

Girls 13 & Under 1.7Km
1       Christina Groulx         9:14
2       Britt Bailey             9:17
3       Lauren Stoot            10:16
4       Alanna Hamilton         13:07


Adult Categories: 1 or 2 times 5.4Km loop

Men 18-29 10.8 km.   MC m HD m TC m
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 2 William Fitzgerald 0:19:59.1 (1) 0:20:40.6 (1) 0:40:39.7 +0.0
2 4 Bryon Hughson 0:20:57.1 (2) 0:21:47.8 (2) 0:42:44.9 +2:05.2
3 6 Sean Crooks 0:21:09.1 (3) 0:22:16.2 (3) 0:43:25.3 +2:45.6
4 5 Jeff Seguin 0:21:35.2 (4) 0:22:34.3 (5) 0:44:09.5 +3:29.8
5 10 Mark Maronese 0:22:03.9 (5) 0:22:16.5 (4) 0:44:20.4 +3:40.7
6 3 Jussi Piirainen 0:22:45.9 (7) 0:23:00.6 (6) 0:45:46.5 +5:06.8
7 8 Dave Malo 0:22:48.5 (8) 0:23:20.5 (7) 0:46:09.0 +5:29.3
8 11 Trevor Zimak 0:22:29.6 (6) 0:25:26.0 (8) 0:47:55.6 +7:15.9
9 9 Mark Eade 0:23:07.2 (9) 0:25:56.4 (9) 0:49:03.6 +8:23.9
DNF 12 Paul Carr *** (*) *** (*) *** ***

 

Master Men 30+ 10.8 km.   MC m HD m TC m
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 14 Werner Schwar 0:21:24.2 (1) 0:22:21.7 (1) 0:43:45.9 +0.0
2 15 Peter Myllymaa 0:22:10.8 (2) 0:22:42.8 (2) 0:44:53.6 +1:07.7
3 18 John Martinsen 0:24:01.7 (3) 0:25:34.9 (3) 0:49:36.6 +5:50.7
4 16 Mike Onesi 0:25:49.1 (4) 0:28:35.1 (4) 0:54:24.2 +10:38.3

 

Master Men 40+ 10.8 km.   MC m HD m TC m
PL Bib Name Lap1 Rnk Lap2 Rnk Time Diff
1 7 Paul Inkila 0:23:25.2 (1) 0:24:46.7 (1) 0:48:11.9 +0.0
2 1 Mark Thomas 0:23:44.4 (2) 0:26:47.2 (2) 0:50:31.6 +2:19.7
3 17 Charles Johnson 0:26:59.0 (4) 0:27:54.8 (3) 0:54:53.8 +6:41.9
4 13 Brian Trendiak 0:26:49.1 (3) 0:28:37.1 (4) 0:55:26.2 +7:14.3

 

Master Men 50+ 5.4 km.   MC m HD m TC m
PL Bib Name Time Diff
1 85 John Guthrie 0:26:07.7 +0.0

 

Boys 14-17 5.4 km.   MC m HD m TC m
PL Bib Name Time Diff
1 83 Matthew Schoales 0:23:11.8 +0.0
2 86 Jacob Muirhead 0:23:17.3 +5.5
3 105 Greg Field 0:24:05.0 +53.2
4 99 Brayden Jaspers 0:24:33.5 +1:21.7
5 92 Michael Somppi 0:25:06.4 +1:54.6
6 104 Travis Comeau 0:25:07.0 +1:55.2
7 87 Quinn Ferguson 0:25:08.9 +1:57.1
8 84 Christopher Hamilton 0:26:14.2 +3:02.4
9 106 Shane Maley 0:26:28.6 +3:16.8
10 98 Julien Cameron 0:30:12.5 +7:00.7
DNF 102 Sean Spenrath *** ***

 

Girls 14-17 5.4 km.   MC m HD m TC m
PL Bib Name Time Diff
1 107 Amanda Gamerschlag 0:26:02.2 +0.0
2 94 Loriana Costanzo 0:27:25.1 +1:22.9
3 95 Berit Dool 0:27:31.6 +1:29.4
4 96 Kelsey Dool 0:28:47.6 +2:45.4
5 80 Jillian McColl 0:33:29.7 +7:27.5
6 73 Seija Grant 0:36:11.3 +10:09.1

 

Women 18-29 5.4 km.   MC m HD m TC m
PL Bib Name Time Diff
1 100 Becky Laakso 0:23:48.9 +0.0
2 75 Jill Maepea 0:24:28.0 +39.1
3 101 Tara Redpath 0:24:52.6 +1:03.7
4 78 Kerrie Fabius 0:25:11.2 +1:22.3
5 90 Melissa McMillan 0:26:21.3 +2:32.4
6 76 Jodi Maepea 0:26:30.3 +2:41.4
7 79 Laura Smith 0:27:04.8 +3:15.9
8 81 Rena Bode 0:27:12.2 +3:23.3
9 89 Stephanie Kramer 0:29:55.4 +6:06.5
10 91 Meredith Winkelaar 0:30:06.7 +6:17.8
11 88 Ceilidh Boyd 0:30:12.0 +6:23.1
12 82 Leslie Bode 0:35:14.3 +11:25.4

 

Master Women 30+ 5.4 km.   MC m HD m TC m
PL Bib Name Time Diff
1 108 Helena Billard 0:29:36.8 +0.0

 

Master Women 40+ 5.4 km.   MC m HD m TC m
PL Bib Name Time Diff
1 93 Deb Mayotte 0:27:23.9 +0.0
2 97 Nancy White 0:27:55.7 +31.8
3 103 Vicki Churchill 0:31:23.5 +3:59.6
4 74 Helena Doherty 0:31:33.3 +4:09.4

 

Master Women 50+ 5.4 km.   MC m HD m TC m
PL Bib Name Time Diff
1 77 Susan Fabius 0:31:11.0 +0.0

Results By: logo_small.gif (1493 bytes)

This page is maintained by the
Copyright 2002, skifaster.net